Dnešní možnosti a komplexita stavebnictví už sahají daleko za to, co by mohl jeden člověk obsáhnout za celý život. Do budoucna proto mohou nejvíce pomoci ta chytrá řešení, která posouvají dnešní digitalizaci ještě mnohem dále. Co byste řekli třeba na kombinaci BIM a umělé inteligence (AI)? Zní vám to zajímavě? Protože nám ano!

U nás i ve světě nabral BIM na obrátkách a ukazuje se, že práce v něm obnáší mnohem více než jen zpracovat kvalitní 3D model. To, co skutečně zlepší spolupráci, produktivitu, snižuje náklady a počet chyb v projektu, je dobře promyšlená metodika.

BIM standardizuje úplně nové způsoby a procesy projektového řízení, které jsou úplně mimo to, co bylo potřeba dodnes. Spravovat BIM zakázky, naučit se tyto nové procesy a monitorování všech změn je (alespoň na začátku) obtížné, přesto však BIM v praxi přináší transparentnost a konzistenci, po které celé stavebnictví po léta jen snilo. Umožňuje společnostem optimalizovat kdysi náročné a neefektivní procesy a sdílet informace  způsobem, který by byl v minulosti naprosto nepředstavitelný. 

Aktualizace informací o stavbě jedinou procházkou

Na BIM se teď soustředilo řešení společnosti Buildots, tvůrců AI, které využívá běžných 360 stupňových kamer k tvorbě BIM modelů a aktualizaci informací o stavu výstavby přímo z vaší hlavy – doslova!

Buildots a jejich řešění pro spojení BIM a AI

Kromě běžných BIM výhod jejich řešení (informace na jednom místě, jejich sdílení, aktualizace, plánování atp.) je klíčový právě unikátní AI pokročilý mechanismus, který na základě obrovského množství informací získaných na stavbě automaticky vyhodnocuje postup výstavby, i dodržování časového harmonogramu.

BIM v praxi přináší transparentnost a konzistenci, po které celé stavebnictví po léta jen snilo.

A protože se tak děje samo, můžete tato data měřit průběžně a začít z nich automaticky vyhodnocovat efektivitu prací, porovnávat jej s plánovaným stavem v BIM modelu, hledat odchylky a rizika. A právě tohle automatické získávání dat je největší přínos této technologie, která šetří tisíce hodin času nezáživného zadávání a modelování situace.

Co si o tom myslíme?

Produktový manažer Forgee si myslí, že tahle cesta, která spojuje BIM s AI, je rozhodně zajímavá a přináší spoustu dosud neprozkoumaných benefitů: 

Tohle řešení vypadá velice slibně a velmi elegantně odpovídá na velké množství nepříjemných dotazů a pochybností kolem tvorby přesného digitálního dvojčete. Se stejnou myšlenkou ,,nechme práci strojům” jsme se pustili do tvorby našich aplikací. Pokud by naskenovaná situace na stavbě byla dostatečně přesná, pak už není velký problém zvládnout automatickou segmentaci a identifikaci konkrétních konstrukcí v detailu, který by zdaleka nešlo ručně nikdy dosáhnout. Pro naše výkazy i tvorbu aktuálního budoucího harmonogramu je to velmi zajímavá cesta. Projdete se po stavbě a okamžitě v kapse naleznete automaticky sestavený výkaz prostavěnosti, odhad pro vícepráce či škody, potvrzené práce za daný den a aktualizovaný plán práce na následující týden. A kvůli těmto reportům nemusíte prosedět hodiny u Excelu a dalších nástrojů v kanceláři, můžete celou tu dobu být na stavbě. Palec nahoru!

Zdroje a obrázky: BIM Today; Buildots.com