Zvýšení efektivity, kontrola termínů a rozpočtů nebo kvalita zpracování. To vše jsou témata, na které se BIM World zaměřuje. Pařížský veletrh opět efektivně propojil stranu nabídky a poptávky v oblasti BIM řešení. 

Z pohledu našich projektů a vývoje vlastní aplikace to bylo zajímavé nahlédnutí za hranice. Francouzští kolegové jsou přece jen o krok dál – v myšlenkách, nástrojích, i v připravenosti na efektivní využití BIM v praxi.

Všichni účastníci veletrhu byli velmi milí, překvapila nás jejich ochota podělit se s námi o své zkušenosti a vyměnit si s námi kontakty za účelem mezinárodní spolupráce. Pokud někdo plánuje otevřít si cestu na francouzský trh a dobře se na návštěvu veletrhu připraví, lepší místo neexistuje. Pamatujte však i na to, že celý veletrh včetně konference, příspěvků, materiálů a organizace probíhá kompletně ve francouzštině. 

BIM World Paris 2021, Porte de Versailles

Digitalizace po francouzsku

Při přímém srovnání jsme u Francouzů zahlédli mnohem více řešení pro správu a obecně provozování budov. Facility Management v BIM-u je v České republice stále poněkud neprobádané území a konkrétních nástrojů a řešení je jako šafránu. V Paříži jsme napočítali přes dvacet zajímavých řešení jak chytře provozovat budovy. Jedno řešení o něco více akcentuje energie, druhé ovládání a řízení interních systémů, třetí správu budov jako takovou. Nakonec umí všichni všechno, ale liší se přístupem.

Za nejzajímavější projekt prezentovaný na veletrhu považujeme WiseBIM zabývající se automatickým převodem 2D výkresů z PDF do IFC, čímž pomáhá společnostem s přechodem na BIM. Ať jste investor, projektant, profesant nebo správce budovy, klasické výkresy převedete během pár minut do podoby BIM modelu, a následně můžete využít jakýkoliv další BIM produkt nebo službu.

Zástupci Forgee na veletrhu v Paříži: Lukáš Pavlica (CEO) a Ivona Harčarová (Sales & Partnerships)

Automatizace všude, kam se podíváte

Francouzi jsou dál nejen v BIMu jako takovém, ale i v organizaci veletrhů. Pokud si například zapomenete vizitky, nevadí – vlastně je ani nepotřebujete. Ve všech stáncích si naskenováním QR kódu uložíte vizitku přímo do telefonu. Každý návštěvník disponuje i vlastním QR kódem, který si po naskenování můžete uložit přímo do Vašeho CRM nebo do jiné aplikace, kterou používáte. Je to velice praktické a udržitelné řešení, které Vám usnadní organizaci nových kontaktů i odlehčí Váš cestovní kufr.

Francouzští kolegové jsou přece jen o krok dál – v myšlenkách, nástrojích, i v připravenosti na efektivní využití BIM v praxi.

Veletrh v lukrativní lokalitě

Z letiště Charlesa de Gaullea nebo Orly se na cílovou adresu Porte de Versailles dostanete s jedním přestupem. Metro nebo autobus vás dopraví přímo ke vstupní bráně na veletrh. Naproti zastávce je příjemná kavárna, kde si můžete sednout a vyřídit během snídaně emaily, nebo konferenční hovory. V okolí, a dokonce i v samotném areálu výstaviště, je však i spousta jiných možností kam si lze sednout a v klidu v případě nutnosti pracovat, co spousta návštěvníků i s oblibou využívá. Celý areál pokrývá stabilní a silné wi-fi připojení, takže každou Vaši volnou chvilku můžete bez problémů využít k práci. 

Navíc, k Eiffelovce metrem trvá cesta 25 minut, a tak si můžete po náročném dni odpočinout, a načerpat nové síly do dalšího dne klidně přímo pod dominantou Paříže.

Eiffelova věž, Paříž

Obrázky: Ivona Harčarová, Forgee